Cauta in 46.184 retete

Criză: 3 mese pe zi cu 1 euro

Treci printr-o perioadă mai grea sau pur şi simplu te-ai decis că este vremea să faci economii. Îţi poate părea extrem, însă îţi vom demonstra că te poţi hrăni cu doar 1 euro, aproximativ 4,2 lei, pe zi. Iată un exemplu de meniu care te poate ajuta să economiseşti şi, de ce nu, să scapi de câteva kilograme, dacă întâmpini probleme la acest capitol.

1. Micul dejun

Pâine prăjită - 2 felii = 20 de bani (o pâine de 1 leu)
1 ou fiert = 40 de bani
Total mic dejun = 60 de bani

2. Prânz

Tocăniţă de cartofi (1 porţie)


 

Ingrediente
3 cartofi
= 1 leu (3,5 lei/kilogram)
1 ceapă = 20 de bani (1,20 lei/kilogram)
1/2 ardei capia = 30 de bani (12 lei/kilogram)
1 morcov = 10 bani (2,5 lei/ kilogram)
3 linguri ulei =  30 de bani (6,7 lei = 500 grame)
piper şi sare = 10 bani
câteva fire de pătrunjel = 20 de bani (1 legătură = 1 leu)

Mod de preparare
Se curăţă cartofii de coajă şi se taie cubuleţe. Se toacă ceapa şi ardeiul. În uleiul încins se pun la călit ceapa şi ardeiul (se lasă aproximativ 5 minute). Se adaugă sarea şi piperul, se amestecă şi se pun cartofii peste. Se adaugă apă, cât să acopere cartofii. Se lasă la fiert la foc mediu până cartofii sunt fierţi (circa 30 minute). Se îndepărtează de pe foc şi se adaugă pătrunjelul tocat.

Desert

Îngheţată de banane

Ingrediente
1 banană = 70 de bani (3,50 lei/kilogram)

Mod de preparare
Decojeşti banana şi o pui într-o pungă în congelator cu o seară înainte de a prepara îngheţata. Se pune banana îngheţată în robotul de bucătărie (poţi să foloseşti şi mixerul) şi se amestecă până obţii o consistenţă cremoasă şi delicioasă.

Total prânz = 2.90 lei

 

 

3. Cină

Supă de legume

Ingrediente
1 morcov = 10 bani
1/4 ţelină = 15 bani
1/2 ceapă =
10 bani
1 cartof
= 30 de bani
1/2 linguriţă de Vegeta = 5 bani (14 lei/ kilogram)

Mod de preparare
Se pun legumele într-un vas cu apă la fiert. Se lasă pe foc până când legumele devin moi, apoi se adaugă Vegeta.

Total cină: 70 de bani
Total meniu: 4,2 lei


Poftă bună!

Comentarii (15)

  • lumi  pe 12 mai 2011, 09:21
    aiurea

    da' chiar asa...se pune legumele, dar de unde faceti voi piata....banane 3.5lei, ceapa 1.2lei ca vreau si eu asa oferte.....se adauga vegeta....am renuntat de mult la acest chimical...

  • gabi  pe 12 mai 2011, 10:01
    3 mese pe zi cu un euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    pai cum ramine cu proteinele ;si cu salatele? si postul deja a trecut cine a scris articolul sa incerce o luna acest meniu si apoi sa ne spuna Daca scriati :faceti asta de citeva ori pe saptamina (nu de 7 ori)mai spuneam

  • miss  pe 12 mai 2011, 18:36
    aberant

    hai sa fim seriosi ! cine iti vinde jumatate de ceapa si cateva fire de patrunjel???Mi se pare aberant!

  • Cristina  pe 12 mai 2011, 18:43
    De unde atata exagerare?

    Nu stiu de unde faceti voi piata.....pt ca nu va exprimati numai in banuti.....sa fim seriosi......Sa-mi zica si mie cineva, dintre cititorii acestui articol, dak a gasit preturile astea....pe undeva prin tara asta, prin lumea asta....???Cata exagerareee...... 1 morcov = 10 bani 1/4 ?elin? = 15 bani 1/2 ceap? = 10 bani 1 cartof = 30 de bani 1/2 linguri?? de Vegeta = 5 bani (14 lei/ kilogram) 1 banan? = 70 de bani (3,50 lei/kilogram) 3 cartofi = 1 leu (3,5 lei/kilogram) 1 ceap? = 20 de bani (1,20 lei/kilogram) 1/2 ardei capia = 30 de bani (12 lei/kilogram) 1 morcov = 10 bani (2,5 lei/ kilogram) 3 linguri ulei = 30 de bani (6,7 lei = 500 grame) piper ?i sare = 10 bani cteva fire de p?trunjel = 20 de bani (1 leg?tur? = 1 leu)Pine pr?jit? - 2 felii = 20 de bani (o pine de 1 leu) 1 ou fiert = 40 de bani

  • Mama_Mihaela  pe 12 mai 2011, 18:57
    bleah

    Asta parca e un articol de dinante de 1989 cand ni se spunea si ca putem trai cu cateva feliute de paine pe zi. Pai, ce sa zic, se presupune ca noi cei ce citim articolele pe net nu suntem chiar asa de disperati pt 2 banuti, really. La o adica, as renunta la internet si uite asa, as obtine inca 2 ron pe zi pt o fasie de piept de pui numai buna de pus in tocana. Zau asa, scrieti si voi ceva util si placut in acelasi timp, ca intram aici sa ne destresam, nu sa socotim banutii si sa numaram firele de patrunjel din tocana. Nu mi-a placut articolul asta. Deloc.

  • florentina  pe 12 mai 2011, 19:48
    Serios? Pe bune?

    Deci cred ca vreti sa demonstrati ca daca vei gati acasa, vei plati mai putin daca mananci in oras. 1. preturile sunt luate din "Basme" de Petre Ispirescu. Sau poate (POATE!!!) sunt preturile engros ale retailer-ilor, care poate cumpara legume si fructe la preturile astea si le vand mai departe. Asa s-ar explica de unde ati scos asemenea scoruri... Dar nu toti suntem retaileri asa ca.... 2. Timpul este bani. Ori cheltui timp sa te hranesti, ori cheltui bani. Si cand te gandesti ca timpul pe care l-ai consumat cu gatitul poate fi timpul pe care ti-l puteai petrece ceva porfitabil... parca se schimba situatia. 3. Va rog recomandati-mi si mie persoana care iti poate vinde 1/2 ceapa sau 1/4 telina , 2-3 linguri de ulei sau 1 lingurita vegeta. 4. In scrierea oricarui articol, VA ROG ghidati-va dupa bunul simt. Daca la prima vedere vi se pare exagerat ce v-a iesit din tastatura, mai ganditi-va pana sa apasati asa...Pac! Send! Asta ca sa nu va mai faca lumea "cu ou si cu otet", ca este destul de ieftin: imi ia cam 70 de bani sa va fac cu ou si cu otet (1 ou= 40 de bani si 3 linguri de otet= 30 de bani).

  • dya  pe 12 mai 2011, 22:46
    1 euro

    Daca ii dau barbatului meu sa manance asa ceva in maxim 2 zile ma da afara din casa:)):))...pe bune acuma cine ar putea manca doar atat?eu am 48 kg si mananc mult mai mult de atat(ca nu ma ingras asta e partea a doua = metabolismul)...o aberatie articolul asta si preturile scoase de la naftalina de acum 4 ani...

  • bobo  pe 12 mai 2011, 22:56
    hahahaha

    si cum ma duc la magazin sa cer o lg de vegeta...asta in cazu in care nu am ...sau 1/4 telina?

  • miha_viz  pe 16 mai 2011, 08:20
    comentarii inutile

    in articol nu scrie sa cumparati jumate de ceapa, 1/4 de telina sau mai stiu eu care din produse , si sa le gatiti. atata puteti si voi sa ganditi.sau nu? va luati cate un kilogram sau jumate de kilogram din fiecare si asa ai cantitatea de legume si fructe pe mai multe zile , si nu mergi la piata in fiecare zi. nu-i asa? atatea comentarii inutile. si preturile sunt de actualitate , mai putin ceapa saubananele , dar le gasim si pe astea in supermarketuri la preturi bune. cred ca nu prea faceti cumparaturi sau chiar mancare , de faceti astfel de comentarii.

  • dinu  pe 16 mai 2011, 10:47
    Imi las ap-n gur...

    Zici c-i mancare din spital . Un de sunt proteinele ? Salate ceva ? Lapte ? Iaurt ?

  • Smart O  pe 16 mai 2011, 12:24
    3 mese pe zi

    Facerea de bine , sau muieti-s posmagii , sau Dumnezeu iti da dar nu-ti pune si in desaga.Fiecare cu mentalitatea sau rautatea lui .Stim ca uleiul iese la suprafata , dar aici altceva pluteste .

  • Anca  pe 17 mai 2011, 12:15
    Se poate si altceva

    Din legumele astea poti face si salata,apoi nu e obligatoriu sa mananci acelasi meniu in fiecare zi. Iar daca faci mancare gatita,o faci pt 2-3 zile. Asa ca nu mai comentati inutil!

  • ana  pe 30 iul 2011, 16:24
    Retete de criza

    Comentariile voastre sunt rautacioase.Puteti cumpara 1 kg de cartofi,1 de ceapa etc,dar nu se vor gati toate odata.Se vede ca nu prea treceti prin bucatarie sau nu stiti sa va gospodariti.Anca ai dreptate,nu te cunosc,dar se vede ca esti gospodina econoama.

  • eme  pe 31 aug 2011, 11:59
    retete de criza

    sa stii sa cumperi si sa gatesti cu bani putini e un exercitiu pe care multi nu-l cunosc.Merg in supermarketuri si arunca rapid int-un cos toate prostiile si vechiturile.Daca vrei sa te hranesti sanatos,gustos si cu bani putini,mergi la piata,odata pe saptamana,daca zici ca n-ai timp!sunt banii tai,nu arunca cu ei.

  • lvllvx  pe 23 dec 2011, 19:43
    ...........

    bleah...shi sa fim seriosi...de unde sunt preturile astea....?shi la spital e mai scumpa.....

Posteaza comentariu

Greu de citit? Regenerare cod