soia

  •  
    • 560 mesaje
    9 Feb 2004, 11:04
    0 0
    ce retete faceti cu soia?
    dar care sa fie si bune?
  •  
    • 865 mesaje
    9 Feb 2004, 14:10
    0 0
    Snitelele din soia ies foarte bune mai ales daca le pui diverse condimente. Sotul meu caruia ii place foarte mult carnea nu s-a prins ca e vorba de carne vegetala. Si mamaia face tot felul de mancaruri cu soia granule: ardei umpluti, sarmale, tocanita, soia cu sos(cu suc de rosii si usturoi), ciorba. Mie mi se pare foarte gustoasa si abia astept sa merg la piata sa cumpar si boabe de soia care imi plac foarte mult prajite(ca semintele) cu putina sare. Si sunt foarte satioase!
  •  
    • 16 mesaje
    13 Feb 2004, 09:22
    0 0
    Toate preparatele care se fac cu carne se pot face si cu soia. Secretul consta in condimentele pe care le folosesti in saramura pentru inmuiat soia si in mancare. Un gust foarte bun ii da maghiranul, cimbrisorul, coriandrul, nucsoara, ienibaharul. Le folosesti in functie de ce iti place. Eu prefer aromele exotice, amestecuri de condimente.

    Iata o reteta cu soia granule:

    Dovlecei umpluti cu soia
    Ingrediente:
    4 dovlecei de marime medie, 1 ceapa, usturoi, 100 gr granule soia, frunze de patrunjel, 2-3 rosii, 1-2 linguri de vin alb, condimente (sare, piper etc. dupa gust), cascaval
    Preparare:
    Se inmoaie granulele de soia in saramura preparata dupa gust. Dupa min. 1-2 ore se scurge. Intre timp spala si se taie dovleceii in lung. Cu o lingurita se scobeste mijlocul jumatatilor de dovlecei; rezultatul va fi o "barcuta" cu peretele de 5-10 mm.
    Umplutura: Se caleste ceapa, se adauga rosiile, granulele de soia, si mijlocul scobit din dovlecei, usturoiul, condimente, patrunjelul, vinul. Se lasa la foc mic cca 15-20 minute.
    Se umple dovleceii cu umplutura de mai sus si se pune la cuptor pentru cca 20-25 minute. Se scot, se rade cascaval pe deasupra si se mai pun in cuptor pt 5 minute.
    Pofta buna.

    Nota: aceeasi reteta se poate prepara cu seminte de grau (trebuie fierte sau lasate la inmuiat peste noapte) in loc de soia - fff. bun pentru cure de slabire.
  •  
    • 360 mesaje
    13 Feb 2004, 09:43
    0 0
    Se pot, de asemenea, pregati piftele cu soia: clocotesti apa in care adaugi sare, vegeta, cimbru, piper, adaugi soia fulgi si o lasi sa fiarba la foc mic (atentie ca da in foc foarte repede). O lasi cam 40 minute la fiert, dupa care o pui intr-o sita sa se scurga bine. Separat dai prin masina de tocat o ceapa, 2 catei usturoi, 1 cartof mic, un colt de paine veche muiata in apa si stoarsa bine. Amesteci cu soia scursa, adaugi un ou (daca tii post, inlocuieste oul cu faina de grau + o lingura de malai), adaugi piper, vegeta, o legatura marar tocat, amesteci bine, le dai forma de piftele, le dai prin faina si le prajesti in ulei incins. Se pot servi ca atare, cu garnitura de piure, cartofi prajiti, sau le poti face cu sos de bulion.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Feb 2004, 14:44
    0 0
    salutare fetelor! frumos din partea voastra k ajutatzi si pe altele as mai vrea si io niste retete cu soia si va multumesc si pentru cele pe care le`atzi scris deja, mi`au fost de folos...pt k si io consider k soia e fff gustoasa si sanatoasa
    see ya..pofta buna...si..pofta buna
  •  
    • 5 mesaje
    20 Feb 2004, 16:30
    0 0
    Se prepara din soia granule o pasta ca pentru chiftele.
    Seprat se firb tare 3-4 oua ,se decojesc.
    Intr-o cratita in care a-ti pus putin ulei si putina apa se pune un strat din compozitia de chiftea,peste aceasta se pun ouale fierte iar acestea se imbraca in restul de pasta si se da la cuptor.
  •  
    • 1131 mesaje
    28 Apr 2004, 14:52
    0 0
    Paste cu soia

    Fierbeti pastele in apa cu sare si le scurgeti.
    Faceti un ghiveci din ceapa, ardei, rosii (pot fi de la borcan), morcovi, niste verdeata(patrunjel, leustean)in care ati incorporat la inceput (dupa ce s-a calit ceapa)soia cuburi.
    La sfarsit de amesteca acest sos cu pastele.