gulas sau supa gulas

  •  
    • 296 mesaje
    20 Ian 2004, 12:24
    0 0
    cine stie, cine gateste gulas, sa-mi spuna si mie reteta; am mancat de curand supa gulas (de fapt am gustat-o si mi-a placut tare mult) si am auzit ca mancarea de gulas e si mai buna;
    da, cu lux de amanunte, ordinea in care se pun ingredientele, mirodenii, etc.;
    va rog mult,
    o mancacioasa
  •  
    • 145 mesaje
    20 Ian 2004, 19:44
    0 0
    A doua!
  •  
    • 296 mesaje
    23 Ian 2004, 17:18
    0 0
    haideti dragelor, nu se poate sa nu faca vreuna gulas, ca nu va cred; imi ploua in gura cand mi-aduc aminte si daca nu-mi fac o cratita mare ca sa ma satur, o sa va stresez intruna
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    23 Ian 2004, 19:15
    0 0
    intra pe www.culinar.ro si poate gasesti reteta
  •  
    bzm
    • 2 mesaje
    12 Feb 2004, 12:35
    0 0
    Gulas
    Se fierbe 300 gr carne de porc in apa cu putina sare. Se curata 4 cartofi mari si se taie cubulete de marime potrivita. Cind s-a fiert carnea se adauga cartofii taiati, vegeta si se lasa pina se fierb pe jumatate.
    Se pun la fiert galustele din faina, o lingura de bulion si o lingurita plina de chimion.Se lasa la foc inca 5 minute si gulasul este gata.
    Aluatul pentru galuste
    Se bate bine un ou cu 2 linguri de apa si o lingura de ulei, apoi se adauga faina incit aluatul sa nu fie foarte moale, dar sa se poata lua cu lingurita si sa se faca galuscute mici pe care le fierbem direct in supa.Daca este cazul mai adaugam apa, sare si vegeta si chiar chimion daca gustul nu este suficient de puternic.
    Pofta buna !
  •  
    • 509 mesaje
    12 Feb 2004, 14:58
    0 0
    bzm..dar asta nu e reteta de la papricas?
    la gulas nu se pun galuste
    stiu ca in supermarkeuri se gaseste gulas la plic, si se pare ca e delicios
  •  
    • 16 mesaje
    13 Feb 2004, 09:01
    0 0
    Ingrediente:
    500 gr carne (porc sau vita), 50 gr untura, 800 gr cartofi, 1 ceapa rosie, 1-2 linguri boia, sare, piper, 1 rosie, 1 ardei, usturoi, eventual pasta de gulyas sau Pirosarany si galuste din faina.
    Preparare:
    Se taie carnea cubulete. Se taie ceapa si se prajeste in untura, dupa care se adauga carnea. Se lasa la prajit 15-20 de minute, pe urma se toarna apa peste carne, atat cat s-o acopere. Cand da in clocot se adauga condimentele (boia, piper, sare, usturoi, pasta de gulyas, Pirosarany). Se fierbe in continuare si cand carnea e aproape fiarta se adauga cartofii, rosia si ardeiul. Daca este cazul se mai adauga apa (pt supa mai multa, pt gulyas mai putina). Cu cateva minute inainte de final se adauga galustele din faina (asa cum le-a descris bzm).

    Gulyas-ul este (era) preferatul meu. De cand sunt vegetariana fac gulyas fals, cu cubulete de soia in loc de carne.
  •  
    bzm
    • 2 mesaje
    16 Feb 2004, 08:31
    0 0
    Reteta de la Kalla este de gulyas si este extrem de bun, dar s-a cerut reteta de gulas care este altceva. Gulasul este o mincare ungureasca si am mincat-o prima data la o unguroaica, foarte buna gospodina. Deoarece mi-a placut foarte mult m-am interesat si de reteta.
    Nu inseamna ca daca are galuste este papricas. Papricasul se face cu putina faina pentru sos si cu smintina multa.
    Incercati si voi reteta de gulas si sunt convinsa ca o sa va placa.
  •  
    • 16 mesaje
    16 Feb 2004, 11:13
    0 0
    gulas (r = gulyas (hun)
    crede-ma ca e acelasi lucru, si stiu asta sigur pt ca si eu sunt unguroaica.
    Azi am gasit reteta si pe eva.ro:
    http://www.eva.ro/gastronomie/articol142-13.html
  •  
    • 296 mesaje
    16 Feb 2004, 11:36
    0 0
    multumesc mult pentru retete;
    eu am mancat supa gulas in Austria la restaurant si am vazut cum arata si gulasul, si era carne de porc cu sos de rosii, garnitura erau paste (taitei) si mamaliguta; oricum supa nu avea galuste de nici un fel, si nici gulasul, da' buuna rau; eu o sa fac si galustele;
    diseara fac si eu ce mi-ati scris voi, d-abia astept, nu mai am rabdare;
    va pup si va multumesc din nou
  •  
    • 25 mesaje
    18 Feb 2004, 14:23
    0 0
    Salut! Chimionul este esential!!
  •  
    • 5 mesaje
    20 Feb 2004, 16:26
    0 0
    se curata si se taie rondele citeva cepe ,se dinstuie de preferinta in untura bine de tot,dupa care se adauga carne de vita taiate cubulete si se fierbe bine de tot, la urma se adauga pasta de tomate, se sareaza, se pune piper dupa gust, daca exista piperone este si mai bine,iar daca nu este suficient de legat se adauga putin sos din apa cu faina. Se serveste cald cu chifle proaspete.
    In cazul in care mai ramine sos ,carnea se maninca sigur, i-l pute-ti fololsi cu
    crenvusti fierti in apa.
    Pofta buna !