mic dejun + gustare

  •  
    • 1131 mesaje
    23 Apr 2004, 13:22
    0 0
    As fi curioasa voi ce serviti la micul dejun?
    Dar ca gustare ce va puneti cu voi la munca?
    Eu tot timpul sunt in dilema cu aceste mese, mai ales ca nu prea imi plac mezelurile (de cand cu revolutia E-urilor), si nu suport nici mirosul mancarurilor la pachet, asa ca de multe ori ma intorc acasa de la serviciu cu sandvisul in geanta.

    La restul meselor e mai simplu pentru ca e vorba de mancare gatita, iar eu pot sa zic ca gatesc cu drag, dar si sutnci mai mult mancaruri fara carne.
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Apr 2004, 13:58
    0 0
    La micul dejun, musli cu iaurt. Pentru ca si eu am oroare de E-uri, m-am fixat pe marca romaneasca Granovit, care are cateva sortimente, toate cu fulgi de grau germinat. Mie imi place varianta cu miere de albine si fructe uscate.
    Ca papa bun la serviciu prefer sandvisurile, din acelasi motiv ca si tine. Nu sunt pretentioasa si nu ma plictisesc daca repet aceeasi formula de continut, cu mici variatiuni:
    - fripturica de pui facuta acasa
    - branza topita
    - svaiter
    - funze de salata verde
    - felii de castravete sau rosii
    - masline

    Branza topita o folosesc in loc de unt. Merge bine si cu friptura de pui, si cu svaiter.

    Uneori imi iau la mine pateuri cu branza sau ciuperci in loc de sandvisuri - si astea tot facute acasa, de mine, cu foietaj din comert.
  •  
    • 1131 mesaje
    26 Apr 2004, 11:43
    0 0
    Multumesc pentru idei, insa, fara sa vreau sa te supar, eu nu prea mai consum branza topita de cand am citit ca dintre produsele lactate aceasta contine cele mai multe E-uri, adica saruri de topire si chestii din astea.Am aflat atunci ca untul nu contine aditivi, dar ca mai sunt si exceptii, chefirul, iaurtul, laptele batut nu contine asa ceva daca termenul de garantie este sub 30 de zile.
    As vrea sa va mai intreb: zilele acestea am gasit in magazin pateu de peste. A mancat cineva asa ceva?
    Mi-a fost teama ca nu imi va placea si nu am cumparat.
  •  
    • 1131 mesaje
    28 Apr 2004, 14:17
    0 0
    Scuze ca am mai pus o problema care a fost deja discutata. Abia dupa ce am abordat subiectul m-am dumirit.
  •  
    • 1131 mesaje
    28 Apr 2004, 14:17
    0 0
    Scuze ca am mai pus o problema care a fost deja discutata. Abia dupa ce am abordat subiectul m-am dumirit.
  •  
    • 9835 mesaje
    28 Apr 2004, 21:09
    0 0
    Gabici, ce sa fac, am shi io 3 vicii mari si late: fumatul, sexul si branza topita !!!
  •  
    • 9835 mesaje
    28 Apr 2004, 21:12
    0 0
    Dar poti sa faci alta chestie:
    Cumperi branzica, o smantana groasa si marar.
    Bati smantana cu mixerul, pana se face aproape frisca. Adaugi branza rasa pe razatoarea mica si mararul tocat fin. Bagi din nou mixerul si freci bine-bine. (poti sa adaugi si ceapa verde si/sau usturoi verde). Iese o pasta aproape la fel de gustoasa ca Almette, numai ca stii exact ce ai bagat in ea.
  •  
    • 111 mesaje
    28 Apr 2004, 23:29
    0 0
    eu la micul dejun maninc omleta sau ce mai ramine de seara, sau sunca,oricum ceva destul de consistent. ca gustare - iaurt danone pro vitae mare cu o jumatate de piine si niste margarina. le "gust" in etape. ma simt bine, nu m-a mai durut stomacul (cum se intimpla daca mincam ceva mai "a mincare" la prinz). seara maninc daca am chef.
  •  
    • 1131 mesaje
    30 Apr 2004, 13:25
    0 0
    La TV ii tot vad pe amricani ca le dau copiilor paine cu unt de arahide. Voi ati mai mancat? Cum e? A aparut si la noi in magazine, dar e cam scump. Imi spunea cinva ca la gust e de parca ai manca untura cu gust de alune.
  •  
    • 297 mesaje
    30 Apr 2004, 13:33
    0 0
    Gabici..e destul de scarbos untul ala de arahide! Chiar consistenta de untura are...sa stii tu! E fff gras..unsuros!
    Mai bine incerci pe la vreo cunostinta care si-a luat asa ceva ...decat sa dai banii si sa plangi dupa ei.
    Dar ..poate cine stie...gusturile nu se discuta!

    Cu bine!
  •  
    • 9835 mesaje
    30 Apr 2004, 18:12
    1 0
    Asa mi s-a parut si mie la inceput untul de arahide... in plus, se si lipeste de dinti... dar incet-incet devine ca un drog! Este extraordinar de bun cu paine prajita!
  •  
    • 277 mesaje
    2 Mai 2004, 14:59
    0 0
    Gabici,ungi felia de paine cu untul de arahide dar pui si un strat de gem deasupra,poti sa-l faci si sandevici.
  •  
    • 296 mesaje
    4 Mai 2004, 14:22
    0 0
    "sandevici"???
  •  
    • 831 mesaje
    4 Mai 2004, 15:28
    0 0
    dupa parerea mea untu' de arahide e bun uns pe paine prajita. Eu am mancat prima data in timpul sederii mele in Germania.
  •  
    • 1033 mesaje
    7 Mai 2004, 12:38
    0 0
    neata fetelor, e bun untul de arahide, dar nu in fiecare dimineata ca vi se ia! dimineata, pe stomacul gol e bun un suc de portocale natural pentru mine e ca un pansament si e un f. bun energizant!portocalele bune de suc, trebuie sa fie micute si cu coaja subtire!mie nu imi place sa mananc dimineata!prefer o bucatica de ciocolata...
  •  
    • 1131 mesaje
    7 Mai 2004, 13:27
    0 0
    Unii zic ca mananca dimineata cereale cu lapte. Am incercat si eu, imi plac, dar dupa 1-2 ore deja imi e foame.
  •  
    • 1033 mesaje
    17 Mai 2004, 09:24
    0 0
    atunci, mai baga un supliment!!!orice iti place tie!!!
  •  
    • 7 mesaje
    30 Mai 2004, 14:25
    0 0
    Am o reteta mai "consistenta"pentru micul dejun, si la fel de gustoasa:
    o salata mica de fructe dintr-o banana, un mar, taiate foarte mic si amestecate cu un iaurt gros,eventual cu pulpa de fructe...iese o salata maricica, delicioasa si te tine satula pana la pranz..Cand apar capsunile, e superba si cu 3-4 capsuni!!
  •  
    • 1131 mesaje
    31 Mai 2004, 10:09
    0 0
    Mmmmmmmmmm mi-ai facut pofta. Sa stii ca am sa o incerc negresit.
  •  
    • 1 mesaje
    24 Iun 2005, 11:14
    0 0
    Referitor la "Untul de Alune(arahide)", dupa parerea mea este foarte gustos, hranitor si satios, numai ca trebuie sa stii cum se mananca. Este adevarat ca nu am avut ocazia sa mananc acest produs din comertul nostru. Deci, se serveste cu paine prajita, mai bine zis se prajesc doua felii de paine, una se unge cu unt si cealalta cu unt de alune (unt de alune se pune putin mai mult pe felie), dupa care aceste doua felii se unesc si se formeaza un sandwich f. gustos. Este adevarat ca simplu consumat pe paine neprajita, are un gust mai gretos si cade mai greu la stomac. Este adevarat ca, consumat in cantitati mari, (zilnic, de mai multe ori pe zi) poate produce astm; a fost o perioada buna de timp cand, in NZ(anul 2001-2002), s-a retras de pe piata acest produs tocmai din acest motiv.
    Nici aici (in NZ) nu era f. ieftin raportat la nivelul de trai de acolo (salariile lor), dar erau frecvent perioade de ieftiniri (discount-ri) si atunci cumpara multa lume.