FAKES SOYPA-SUPA DE LINTE GRECEASCA

  •  
    • 1744 mesaje
    17 Feb 2004, 22:58
    0 0
    RETETA ORIGINALA SE GASESTE LA :
    http://www.agrino.gr/gr/pl_fakhod.htm
    Aviz amatoareleor care se dau "cunoscatoare" de greaca!

    Pentru 500 g linte:
    Clatim lintea si o lasam sa dea un clocot. O fierbem in alta apa, pe principiul 1 parte linte pentru 2,5 parti apa. Fierbem pentru 45 de minute in cratita sau 15 minute in oala sub presiune. Pe durata fierberii, adaugam 2 cepe taiate marunt, 1 catel de usturoi, 2 foi de dafin,ulei si sare. Daca vrem adaugam si rosii proaspete sau suc si la servire se pune otet.

    Mai este o varianta la:
    http://www.lasithinet.gr/lasithi/fysika/recip-soup .htm

    Karina, pentru a doua reteta asteptam traducerea ta.
  •  
    • 19 mesaje
    18 Feb 2004, 08:16
    0 0
    Achamot evharisto poli ta cano supa,esi epighes stin Elada !!!! po..po.. poses cseris!!! ego den csero na cano fagheto oki den birazi,se filo ke perimeno ali
  •  
    • 1744 mesaje
    18 Feb 2004, 15:40
    1 0
    Parakalw, koukla mou. An tha exw wra, tha balw kai alla.
    Karina, ia un dictionar si eventual o gramatica si te vei descurca incet-incet.
    Incearca sa faci exercitii de traducere si iti garantez ca greaca nu e chiar o limba imposibila , se poate invata, apoi vei putea gasi singura orice vrei tu pe net.In schimb pune mari probleme la ortografie, iar gramatica nu e chiar asa facila.
    In Grecia am fost acum 5 ani,pentru zece zile, o vacanta.

    La supa de linte mie imi place sa pun si 2-3 boabe de enibahar-daca esti in Grecia , i se zice "mpaxarh"-" se citeste "bahari".
    Toate cele bune,
    Diana
  •  
    • 420 mesaje
    18 Feb 2004, 20:36
    0 0
    achamot, iubita, si soacra-mea o face la fel, dar tie chiar iti place supa asta? sa nu mai zic de kotosoupa.....mori cu zile!
  •  
    • 1744 mesaje
    19 Feb 2004, 12:08
    0 0
    Nu,Lulu, nici mie nu-mi place .Mincarea de linte,treaca-mearga, dar kotosoupa e ... pilaf lichid!
  •  
    • 360 mesaje
    19 Feb 2004, 12:17
    0 0
    Eu am mancat o singura data supa de linte in Bulgaria si mi s-a parut...oribila! Si..lol..nu pot sa uit ca in grupul nostru de romani era un domn foarte "bine" care s-a revoltat la masa ca noi am platit destul de mult costul excursiei si ca in Romania supa de linte se serveste doar in meniul puscariasilor. Scuze daca am "atins" pe cineva amator de supica!