Ajutati-ma va rog...

  •  
    • 909 mesaje
    13 Feb 2004, 08:51
    0 0
    Buna ziua, dragele mele Eve. Va scriu cu rugamintea de a ma ajuta cu retete pt. cuptor cu microunde. Mi-am cumparat si eu cuptor, de mult imi doream un asemenea aparat, si ieri am reusit sa mi-l si achizitionez, numai ca, acum nu stiu ce fel de mincaruri pot fi pregatite in el.
    Va multumesc mult.
  •  
    • 360 mesaje
    13 Feb 2004, 09:36
    0 0
    Eu folosesc cuptorul cu microunde doar pentru a dezgheta sau incalzi diverse alimente. Singurele "preparate" sunt sandwich-urile calde in care pun cam tot ce gasesc prin frigider si care salveaza multe cine...
  •  
    • 73 mesaje
    14 Feb 2004, 20:17
    0 0
    macaroane pt 4 persoane
    500 g macaroane care le fierbi 10 minute si le strecori .
    250 g carne tocata o prajesti la care adaugi o ceapa tocata marunt si cand s-a rumenit pui pasta de rosii ( o lingurita de zahar ca sa nu -ti provoace arsuri la stomac )si condimente dupa gust .
    se amesteca cu macaroanele intr-un recipient care sa incapa in microunde si presari cascaval ras .
    se pune in cuptor ( microunde sau normal ) pana se topeste cascavalul . pofta buna !
  •  
    • 73 mesaje
    14 Feb 2004, 20:20
    0 0
    ciuperci (de preferinta champinion ,crud ). cantitatea o alegi tu , taiate marunt presarate cu sare , un pic de ulei si cateva picaturi de apa 5-10min. in microunde si sun gata de servit cu friptura sau peste .
  •  
    • 683 mesaje
    18 Feb 2004, 15:58
    0 0
    Buna!
    Mai poti face cafea, supa, poti fierbe legume pt piure sau carnea pt salate etc.

    Pofta buna!
  •  
    • 7 mesaje
    2 Mar 2008, 22:31
    0 0
    draga mea e interzis cu desavirsire a gati la microunde deoarece s-a demonstrat stintific ca hrana gatita astfel e lipsita de valori nutritive ar trebui utilizat doar pentru a dezgheta,incalzi preparatele parerea mea cu buna credinta a voastra prietena pe curind...
  •  
    • 18346 mesaje
    3 Mar 2008, 00:23
    0 0
    k, ceva urgent merge. poti face si ochiuri, numai sa acoperi cu ceva, sa nu fie pe tot interiorul.
    la fel, faci sandwich, paste gata fierte cu branza...deci in general, ceva cu branza, cascaval, parmezan. asta de gatit

    dar e folosit in general pt a incalzi mancarea!

    si chestie importanta! nu folosi vase de plastic, nici cele in care cumperi mancarea semipp, pt ca plasticul da niste toxine cancerigene. nush sa ma exprim- da nu plastic
  •  
    • 5 mesaje
    5 Mar 2008, 00:48
    0 0
    nupoti pregati multe mancaruri la el dar e bun pt incalzit mancarea si altele,nu baga farfuri sau cani care au auriu pe ele.eu de exemplu am bagat sa incalzesc niste carnati si au bubuit inauntru s0a facut varza.
  •  
    • 909 mesaje
    5 Mar 2008, 09:07
    0 0
    Multumesc mult pt. raspunsuri. Si eu am facut o tampenie apropos de cuptorul cu microunde. Am bagat o farfurioara de semiprep. ( friptura), cu folia cu care era acoperita de vanzatoare, fara sa-mi dau seama, desteapta de mine ! In secunda urmatoare, in interiorul cuptorului era o flacara cat mine de mare, arzand in toata splendoarea ei. Nici acum nu stiu cum am sarit sa-l inchid mai repede !
  •  
    • 1225 mesaje
    5 Mar 2008, 09:36
    0 0
    Intr-adevar, nu are ce cauta nimic metalic in cuptorul cu microunde, fie recipiente sau vase care au ornamente cu fir metalic. Cele mai potrivite sunt cele de ceramica sau jenna.